توضیح سیستم ترمز پارک برقی EPB

ترمز برقی دستی Epb چیست؟
استفاده از دکمه ترمز برقی دستی کمک کرده است که روند استفاده از خودرو راحت‌ تر شود. ساختار آنها شباهت زیادی به ترمزهای دستی معمولی دارد و برای شرایطی استفاده می‌ شوند که قصد داریم در زمان‌ هایی که خودرو پارک شده است از حرکت بیشتر آن جلوگیری کنیم. Epb مخفف عبارت Electronic Parking Brake است. استفاده از آن در سربالایی‌ ها یا سرپایینی‌ ها اجازه می دهد تا خودرو کاملا ثابت بماند. این ترمز‌ها زمانی که فعال می‌ شوند، دارای 2 حالت Auto Hold و Hill Hold هستند که در زمان استفاده می‌ توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. عملکرد این آپشن‌ ها به صورت زیر است:
● گزینه Auto Hold: باعث می‌ شود فشار بر روی هر چهار چرخ خودرو مهار شود.
● گزینه Hill hold: این آشپن اجازه می دهد که مطمئن باشید در زمان پارک کردن خودرو به هیچ عنوان خود به خود حرکت نخواهد کرد.
ترمز دستی برقی Epb چطور کار می کند؟
برای درک بهتر روند تعمیر ترمز دستی برقی Epb باید بیشتر با عملکرد این سیستم‌ ها آشنا شوید. این ترمز‌های دستی دارای سه قسمت اصلی هستند که عبارتند از:
● کلید درون اتاق ماشین
● ماژول ترمز الکترونیکی
● موتور محرکه الکتریکی

روند عملکرد این قطعات در کنار هم چنین است که وقتی راننده کلید درون اتاق خودرو را فشار می دهد، یک فرمان فعال سازی ترمز به ماژول ارسال شده و همین باعث فعال شدن موتور محرکه الکتریکی استفاده شده در این نوع ترمز خواهد شد. این موتور پدهای ترمز را روی دیسک‌ ها فشار می دهد و به این صورت از حرکت خودرو جلوگیری می‌ کند. از آنجایی که در این سیستم از قطعات مکانیکی استفاده نشده است، روند انجام کارها بسیار شدیدتر خواهد بود و احتمال بروز خطاهای مختلف کاهش می‌ یابد. در ضمن طراحی این سیستم‌ ها به شکلی است که وقتی راننده پای خود را روی پدال گاز قرار می‌ دهد، شاهد این خواهد بود که ترمز دستی غیر فعال می‌ شود.
سیستم ترمز دستی Epb چه مزایایی دارد؟
دلیل اصلی استفاده از سیستم ترمز دستی برقی، مزایایی است که این تکنولوژی برای ما به همراه دارد. این مزایا عبارتند از:
● تعمیر ترمز دستی برقی Epb ساده است
 برای تعمیر این سیستم‌ ها نیاز به یک تعمیر کار متخصص خواهید داشت، اما زمانی که به این کار اختصاص داده می‌ شود قطعا از زمانی که قصد تعمیر ترمز‌های دستی قدیمی را دارید، کمتر است.

● قابلیت استفاده خودکار از این سیستم
از آنجایی که سیستم ترمز دستی برقی با قطعات الکترونیکی فرمان می‌ گیرد، می‌ توان بسیاری از کارها را به صورت پیشفرض برای این بخش از خودرو تعریف کرد. به همین صورت با زدن یک دکمه خواهید دید که وقتی مدت زمان توقف خودرو کمی بیشتر از حد معمول شد، این ترمز فعال شده و به شکل باعث می‌ شود که حتی در صورت غفلت شما اتفاق ناگواری پیش نیاید.
سیستم ترمز اضطراری
این سیستم قطعا می‌ تواند در زمان تصادفات یا مواقعی که قصد کاهش ناگهانی سرعت را دارید، کمک کند که وسیله نقلیه به شکلی ایمن متوقف شود. این در صورتی است که اگر بخواهید از سیستم‌ های ترمز دستی قدیمی برای کاهش ناگهانی سرعت استفاده کنید، شاهد انحراف مسیر خودرو خواهید شد.

● داشتن کنترل بهتر
سیستم‌ های ترمز دستی برقی قدرت کنترل بیشتری روی خودرو به راننده خواهند داد.

● داشتن سیستم ساده
ساختار درونی این سیستم بسیار ساده است و نسبت به انواع قدیمی خود فضای بسیار کمتری را اشغال می‌ کند.

● داشتن قفل امنیتی
داشتن یک قفل مخصوص کودک روی این کلید‌ها باعث می شود که فعال شدن این سیستم توسط افرادی غیر از راننده امکان پذیر نباشد.

معایب ترمز دستی برقی Epb
● گران بودن
این سیستم تقریبا نسل جدید ترمز دستی است که در خودروهای وارداتی مورد استفاده قرار گرفته است ، به همین دلیل قیمت بالایی دارد. همین باعث شده قطعات و قسمت‌ های جانبی این محصولات نیز دارای قیمت بالایی باشند و گاها در زمان تعمیر ترمز دستی برقی Epb شاهد این باشید که هزینه‌ های شما افزایش یافته اند.
● امکان بروز خطا در عملکرد
با این که احتمال بروز خطا در این سیستم‌ ها بسیار کم است، اما نمی توان گفت که ممکن نیست مشکلی برای این سیستم‌ ها بوجود بیاید. به خصوص در شرایطی که سیستم برقی خودرو دچار مشکل شده باشد، این قسمت‌ ها ممکن است مختل شوند.

در بسیاری از موارد مشکلات بوجود آمده برای این سیستم روی صفحه نمایش خودرو نشان داده می‌ شود. چراغی به نام Epb وجود دارد که اختلالات این سیستم را نشان می دهد و در چنین شرایطی باید توسط دستگاه دیاگ تخصصی عیب مربوطه را تشخیص داد

جهت تعویض لنت در سیستم های ترمز پارک برقی که از نوع سیستم کالیبری هستند باید حتما از دستگاه عیب یاب نسل جدید و پیشرفته استفاده کرد دستگاه های دیاگ Carman قادر هستند این عملیات را به صورت تخصصی انجام دهند .

از قسمت منوی عیب یابی وارد منوی عیب یابی EPB میشویم و از قسمت مد تعمیراتی این عملیات را انجام می دهیم


گروه آموزشی مهندس سپهر علیمحمدی مدیر آموزش شرکت کارمن کره جنوبی

یکی از سرفصل های دوره آموزشی برق و انژکتور و آپشنال کیا و هیوندای آموزش سیستم ترمز پارک برقی EPB می باشد.

 توضیح کامل عملکرد سیستم ،نحوه آزاد سازی اضطراری ترمز در زمان خرابی موتور یا یونیت ،آموزش کامل نحوه تعویض لنت توسط دستگاه Carman ، معرفی عیب های شایع و روش های برطرف کردن آن ،آموزش نحوه عملیات